Lpg de Motor Arıza Işığı Yanması

Lpg de Motor Arıza Işığı Yanması: Lpg li oto gazlı araçlarda sık karşılaşılan bu sorun genellikle hava yakıt karışımının düzgün ayarlanmamış olması sebebi ile karşımıza çıkmaktadır. İdeal hava yakıt karışımı ayar ile sağlandıktan sonra sorun düzelmektedir. ”Lpg li araç arıza ışığı yakar ” inanınışı bilinenin aksine yanlıştır. Sorun doğru lpg ayarı ile ortadan kalkmaktadır. Arıza ışığının yanma sebepleri arasında buji hatası ve oksijen sensörü hataları iyi değerlendirilip ekarte edildikten sonra araç lpg ayarı ile arıza ışığı sorunundan kurtulabilir.

LPG’li bir aracın motor arıza lambası yakmasının başlıca sebebi olarak bilinen teknik açıklaması, araçta bulunan katalitik konvertör ve oksijen sensörünün farklı yakıt tüketimi değerlerini algılamasından dolayıdır.

Bu durum genellikle montaj yapan ustalar tarafından müşteriye gayet normal bir durummuş gibi gösterilir. “LPG kullanan bir araç arıza lambası yakar, hiçbirşey olmaz” şeklinde ibarelerle müşteriyi rahatlatma ve kabullenme yoluna gitmesi sağlanır.

Aynı marka lpg kitini kullanan yine aynı marka araçların, kimisinin arıza lambası yakarken, kimisinin yakmamasının ise olayın tamamen ustalıktan ve montaj sonrası yapılan kalibrasyon eksikliğinden kaynaklandığının ufak bir ispatıdır. Yani iyi usta, iyi kalibrasyon LPG takılan araçta motor arıza lambasını yakmaz.

Aracınıza taktıracağınız kite karar vermeden önce bu konuda piyasada detaylı araştırma yapmanız, taktırmaya karar vediğiniz kiti daha önce taktırmış (aracınızın markası ile aynı olan) ve yaklaşık 20-30 bin km. yol katetmiş birkaç referans ile görüşmeniz yerinde olur. Özellikle sıfır aracınıza LPG taktıracaksanız, fabrika anlaşmalı bir marka varsa bu markaya yönelmeniz isabet olacaktır. Bu sayede aracınızın orjinal motor garantiside LPG montajından dolayı bozulmayacaktır. BRC, Kitmtm, GFI gibi bilinen bazı markalar LPG montajı sonrası asla motor arıza lambası yanmayacağını garanti etmektedir.

LPG’den Dolayı Motor Arıza Lambasının Yanma Sebepleri
Zengin-fakir karışımdan dolayı motor arıza lambası yanabilir. Aracın yanma odasında yakıt çok, hava az ise zengin karışım, hava çok yakıt az ise fakir karışım meydana gelir. Bu durum hem aracınıza çok yaktırır, hem de motor arıza lambasının yanmasına sebebiyet verir. Aracınıza düzgün bir kalibrasyon yaptırılması gerekmektedir. Bu duruma, montaj esnasında araca uygun enjektör nozullerinin takılmaması da yol açabilmektedir.
Montaj esnasında enjektörlerin doğru yere takılmaması, enjektör hortum mesafelerinin iyi ayarlanmadan uzun bırakılması da motor arıza lambasını yakabilir.
Map ayarlarının değerleri doğru algılayamaması, düşük basınca maruz bırakılması fakir karışıma neden olabileceği gibi, motor arıza lambasını yakabilir.
Aracın LPG’ye geçmesi için ideal motor sıcaklığı 40 derecedir. Gaza daha erken geçmesi için yapılan ayar, gazı buharlaştırmadan enjektörlere göndereceği için teklemeye ve motor arıza lambasını yakmaya sebebiyet verebilir.
Ecu’nun bozuk olması, enjektör milisaniyelerini iyi ayarlayamaması fakir-zengin karışıma yol açabileceği gibi motor arıza lambasınıda yakabilir.
İşin kolayına kaçılmış kalibrasyon, başka bir araca ait hazır kalibrasyonun aracınıza yüklenmesi, sizin aracınızın birebir değerlerini karşılayamadığından motor arıza lambasını yakabilir.
Araca uyumsuz lpg enjektörü takılması, enjektör kablo sıralamasının yanlış bağlanması da motor arıza lambasını yakabilir.
Motor arıza lambası, aracınızın can güvenliğidir. Sürekli yanması, ilerde meydana gelecek çok ciddi sorunları anlayamamanıza sebep olur. Asla aracınızı bu şekilde kullanmayınız. Çeşitli hile yöntemleri ile (ışığın kablosunun çekilmesi, egsoza ekstra parça takarak aracı aldatmak gibi) söndürme yöntemlerine başvurmamanız önerilir.